Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY LUDOWEJ W SWOJSKIM KLIMACIE

Utworzono dnia 18.07.2022

II MIEDZYNARODOWEGO FESTIWALU KULTURY LUDOWEJ

W SWOJSKIM KLIMACIE

 

 

W dniach 1-11 lipca odbył się II MIEDZYNARODOWY FESTIWALU KULTURY LUDOWEJ W SWOJSKIM KLIMACIE przy współpracy z Pyrzyckim Domem Kultury. W roku 2022 gościliśmy w Łozicach, Trzeborzu, Tetyniu i Załężu. Zagrało nam wiele wspaniałych zespołów, którym mocno dziękujemy za umilenie nam tych trzech dni swoimi występami.  W uroczystości wzięły udział: 

- Zespół Regionalny ISTEBNA,

- Folk Dance Encemble MOLODIST,

- SHKA AGMI z Kosowa,

- Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Kozielic,

- Zespół Góralski Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej,

- Kapela Smolniczanie,

- Kulma Band,

- Zespół Ludowy Poranek z Tetynia.

Oficjalnie otwarcie festiwalu rozpoczął Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kozielicach na Świetlicy Wiejskiej w Łozicach o godzinie 16:00 tańce i warsztaty taneczne z zespołem MOLODIST stały się hitem wśród dzieci i młodzieży z Łozic. Sobotni dzień folkloru został podzielony na dwa spotkania w dwóch miejscowościach rozpoczynających się kolejno o godzinie 14:00 i 18. Gdzie świadkami spotkań byliśmy w pięknym parku w Trzeborzu oraz przy straży OSP w Tetyniu. Gwiazdą wieczoru sobotniego był Zespół Kulma Band, który porwał publiczność na parkiet. Nie obyło się bez tańców i śpiewu wraz z wokalistką. Trzy dniowy czas festiwalu zakończyliśmy przy Świetlicy Wiejskiej w Załężu dnia 3 lipca. Dzięki dobrej pogodzie publika wtedy dopisała ogromnie z czego jesteśmy dumni i ogromnie cię cieszymy. Za pomoc w organizacji  II Miedzynarodowego Festiwalu Kultury Ludowej pragniemy podziękować: Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Łozic, KGW na Koturnie w Łoizach, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Trzeborza, KGW Trze-Boskie Zacisze w Trzeborzu, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Tetynia, KGW Malwy z Tetynia, OSP Tetyń, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Załęża oraz OSP Kozielice za przewóz całego sprzętu nagłośniowego. Po folklorze jeden zespół gościliśmy jeszcze kolejny tydzień związku z przejściem z Narodowego Centrum Kultury  projektu: Wymiany Młodzieży Polsko – Ukraińskiej pt.: „Prawdziwych sąsiadów poznaje się w biedzie”. Młodzież z zespoły Folk Dance Encemble MOLODIST zwiedzała i Poznawała Gminę Kozielice oraz okoliczne miejscowości.

4 Lipca – poniedziałek młodzież udała się na Świetlicę Wiejską w Tetyniu poznając historię miejscowości. Z historią za pan brat i wraz z Panią Małgorzatą Dudą przemierzaliśmy Tetyń. Był to czas krzyżówek, wędrówek i lekcji historii, poznaliśmy legendy, początki powstania miejscowości i dzieje kościoła oraz znaczące elementy budynków.

5 lipca i 6 lipca był czasem zwiedzania Stargardu i Szczecina. Stargard zachwycił pod względem Starego Rynku i widokiem Średniowiecznych bram strzegących miasta. Młodzież przemierzała szlaki turystyczne, a po trudach wędrówek odpoczywaliśmy na pięknym parku. Ostatnim punktem Stargardu było odwiedzenie i spędzenie ciepłego popołudnia nad jeziorem Miedwie niedaleko położonym Morzyczynie. Szczecin nie mogło obejść się bez widoku Zamku Książąt Pomorskich, usytuowanego na wzgórzu w sąsiedztwie Odry. Zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu  Przełomy, gdzie wraz z przewodnikiem poznawaliśmy historię wojennego i powojennego Szczecina i pomorza. Podziemny pawilon, specjalnie w tym celu zbudowany według projektu, powstał w sercu miasta - pod Placem Solidarności. Muzeum na niektórych wywarło bardzo mocne wrażenie i nie obyło się bez uronienia łez. Na poprawę humoru tego dnia zorganizowano również wycieczkę nad morze do Międzyzdrojów. Nasze polskie morze przypadło go gustu młodzieży, było opalanie i tańce na plaży.

7 lipca – W czwartek gościliśmy na Świetlicy Wiejskiej w Siemczynie na warsztatach tanecznych, gdzie nasi przyjaciele uczyli choreografii swoich tańców dzieci z Siemczyna, ale również tych, które do nas przyjechały. Na warsztatach liczba uczestników ogromnie zaskoczyła swoją licznością obecnych dzieci i dorosłych oraz chętnych do tańczenia.

8 lipca – Sołectwo Czarnowo zaprosiło do odwiedzenia swojej miejscowości. Dzień spędziliśmy na naszej pięknej plaży. Z cudownym widokiem wody również tu mieliśmy możliwość nauczenia się tańczyć podczas warsztatów.

Ostatnie dni, czyli sobota i niedziela przeznaczona była na integrację w Kozielicach oraz odpoczynek po męczących 11 dniach w Gminie Kozielice. W sobotę 9 lipca odbył się turniej gry w siatkówkę na Hali Sportowej pomiędzy młodzieżą z Ukrainy i młodzieżą Polską. Gra dostarczyła góry śmiechu, a nasza młodzież super się rozumiała i polubiła z naszymi nowymi przyjaciółmi.

Niestety wszystkiego przychodzi koniec i również tego musiało to nastąpić. Podczas pożegnań pociekły łezki, że ten czas tak szybko zleciał.

 

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY LUDOWEJ W SWOJSKIM KLIMACIE

Utworzono dnia 18.07.2022, 14:32

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 54

W poprzednim tygodniu: 72

W tym miesiącu: 240

W poprzednim miesiącu: 269

Wszystkich: 20782